Książka- “Akademia Pana Kleksa”

“Akademia Pana Kleksa” autorstwa Jana Brzechwy to książka, która z pewnością gościła na naszych półkach w domu, szczególnie w okresie dziecięcym gdy była obowiązkową lekturą szkolną. Książka, mimo iż ma swoje lata, gdyż została wydana w 1946 roku, zawiera w sobie pewną ponadczasowość o której właśnie w tym tekście.

Świat wyobraźni

W świecie Pana Kleksa nie brakuje kolorowych i barwnych opisów sytuacji, czasem abstrakcyjnych, fikuśnych i niemożliwych w rzeczywistym świecie, jednak pozwala to nam, jako czytelnikom przenieść się w niesamowity świat stworzony we własnej wyobraźni, która dzięki ów książce może się rozwijać. Jest to bardzo ważny aspekt zwłaszcza biorąc pod uwagę dedykowany wiek młodego czytelnika książki, w tym czasie bowiem nasza imaginacja rozwija się najbardziej.

Adaś Niezgódka może być każdym z nas

Możliwość identyfikacji z głównym bohaterem “Akademii Pana Kleksa” jest bardzo ważna, ponieważ pozwala nam lub naszym dzieciom przezwyciężyć różnego rodzaju trudności przykładowo takie jak odrzucenie rówieśnicze. Już na początku książki dowiadujemy się, iż Adaś Niezgódka nie jest lubianym dzieckiem, koledzy odrzucają jego towarzystwo, nie chcą się z nim bawić, a on czuje się z tego powodu źle. Wszystko to jednak kończy się radośnie, gdyż dzięki mocy wyobraźni i pomocy Pana Kleksa odnajduje jednak w sobie wyjątkowość, która pozwala mu pokochać własne wnętrze, zaakceptować je i stać się bardziej pewnym siebie.

Miłość do zwierząt i roślin

W ów książce przewija się mnóstwo zwierząt, zarówno tych domowych jak i tych dzikich, a także roślin. Pan Kleks uczy swoich wychowanków, a przez to też nas- czytelników, że miłość do fauny i flory jest bardzo ważna i należy uczyć się jej na każdym kroku, gdyż nasz ludzki świat jest z nią ściśle połączony i powinien żyć w harmonii z tym zwierzęcym i roślinnym. Taka postawa szacunku jest doskonałą lekcją zarówno dla tych starszych jak i tych młodszych, a lekcja którą możemy wyciągnąć z “Akademii Pana Kleksa” jest niezwykle wartościowa.